Idealny projekt domu - Novio.pl

 

Idealny projekt domu powinien odpowiadać potrzebom jego mieszkańców. Nie znaczy to jednak, że cała koncepcja architektoniczna musi skupiać się wyłącznie na walorach użytkowych budynku. Równie istotna jest estetyka domu, trwałość konstrukcji oraz wygodna eksploatacja pomieszczeń i przydomowej przestrzeni. Zwracając uwagę na wszystkie cztery zasadnicze cechy idealnego projektu, należy przyjrzeć się bliżej poszczególnym elementom domu.


Optymalna wielkość domu


Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaką powierzchnię powinien mieć ich wymarzony dom. Niezależnie od gustu i preferencji przyszłego właściciela, istnieją pewne obiektywne wskaźniki, dzięki którym można w przybliżeniu określić wskazany metraż. Nie ulega wątpliwości, że wśród czynników decydujących o ostatecznej powierzchni użytkowej domu ważne miejsce zajmuje kryterium odpowiedniej działki budowlanej oraz sumy, jaką można przeznaczyć na budowę domu. Zakładając, że wymarzony budynek domu jednorodzinnego zostanie postawiony na rozległej działce, a inwestor nie będzie musiał liczyć się kosztami, pozostaje jedynie ustalić koncepcję zagospodarowania przestrzeni. Niezależnie od tego, czy dom ma spełniać jedynie podstawowe funkcje mieszkalne, czy stać się centrum życia, w której łączy się wypoczynek, pracę i zabawę, każde pomieszczenie musi zostać zaprojektowane w myśl zasady: bezpiecznie, wygodnie, użytecznie. I chociaż w niektórych wariantach większy nacisk kładzie się na wygodę, a w innych na użyteczność, to jednak w każdym z nich muszą one zostać spełnione w stopniu przynajmniej podstawowym.

Optymalna wielkość domu to taka, która z jednej strony pozwoli zaplanować wygodne ustawienie wybranych mebli i sprzętów oraz wyposażenia dodatkowego, da komfort bezpiecznego i wygodnego poruszania się po poszczególnych strefach, a z drugiej strony nie spowoduje zaburzenia proporcji zarówno co do wysokości jak i kształtu pomieszczeń (w tym grubości i szerokości ścian), co może zwiększyć koszty eksploatacji domu lub spowodować większy wydatek inwestycyjny w momencie instalowania systemów wykorzystujących energię odnawialną. Poza tym koncepcja architektoniczna musi brać pod uwagę potrzeby współczesnej rodziny, a zatem projekt domu powinien zawierać projekt garażu na jeden lub dwa samochody, połączonego z bryłą budynku mieszkalnego lub postawionego tuż obok niego.


Dom parterowy, dom z poddaszem użytkowym czy dom piętrowy

 

Zastanawiając się nad wyglądem przyszłego domu, należy zwrócić uwagę na to, jakiej formy budynku się poszukuje. Można wybierać spośród domów parterowych z poddaszem nieużytkowym, domów parterowych z poddaszem użytkowym i budynków piętrowych. Każdy z nich ma swoje zalety. Nie jest jednak prawdą, że konkretny typ domu jest bezsprzecznie mniej atrakcyjny od innego. Wszystko zależy od konkretnego projektu. Walory estetyczne w decydującej mierze zależą od wizji projektantów. Niezależnie od wysokości budynku, projekt może okazać się niezwykle atrakcyjny, bądź wyglądać mniej zachęcająco.

 

Nowoczesny dom


Jeśli chodzi o walory użytkowe, to sytuacja przedstawia się już nieco inaczej. O ile sam wygląd domu to kwestia gustu, o tyle praktycznie każdy właściciel budynku chciałby uzyskać jak najwięcej przestrzeni użytkowej jak najmniejszym kosztem. Jeżeli poszukuje się dużego domu, w którym ma zostać zaplanowana wygodna i przestronna przestrzeń wypoczynkowa, prowadząca na równie duży i atrakcyjny taras, to warto wybrać duży budynek parterowy, z centralnie rozrysowanym salonem i szeroką sypialnią w drugiej części domu. Natomiast jeśli przyszły właściciel oczekuje wielu niezależnych od siebie pomieszczeń o zupełnie różnym przeznaczeniu, wówczas warto postawić na wariant budynku piętrowego. Zyskuje się w ten sposób w pełni ukształtowane piętro, które nie posiada mankamentu domów z poddaszem użytkowym, kiedy to część dachowa w dużej mierze wpływa na kształt pomieszczeń zlokalizowanych na wyższej kondygnacji. Z drugiej strony wydaje się, że wielu zwolenników mają właśnie projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym. Rzeczywiście, jest to dosyć popularny wariant, który doskonale łączy w sobie cechy domu parterowego i piętrowego. Po pierwsze, sama budowa domu jest mniej kosztowna niż w przypadku wznoszenia budynku typowo piętrowego. Po drugie, adaptacja poddasza pozwala na istotne zwiększenie powierzchni użytkowej całego domu, a ograniczenia związane z wysokością ścian w ostatecznym rozrachunku nie stanowią większego problemu. Inwestor zyskuje więc dodatkowe miejsce, dzięki któremu może stworzyć warunki dla wydzielenia dwóch niezależnych stref domu, tzn. części dziennej i nocnej.


Część dzienna i nocna domu


Nie od dzisiaj wiadomo, że życie człowieka składa się z fazy aktywności i wypoczynku. Nie może więc dziwić potrzeba takiego dopasowania przestrzeni w wymarzonym domu, aby można było skutecznie realizować obie te potrzeby w jednym miejscu. Dlatego też tak doskonale funkcjonuje koncepcja planowania przestrzeni domowej, w ramach której wydziela się strefę dzienną i nocną. Pierwsza z nich odpowiada potrzebie aktywności każdego człowieka. Druga natomiast wychodzi naprzeciw oczekiwaniom związanym ze stworzeniem strefy wyciszenia i odpoczynku. W domach jednorodzinnych z poddaszem i domach piętrowych, strefa dzienna zlokalizowana jest na parterze, natomiast część nocna ulokowana jest na kolejnej kondygnacji. W przypadku domów parterowych wszystkie strefy zlokalizowane są rzecz jasna na jednej kondygnacji. Przy czym prawidłowo zaplanowany projekt budynku parterowego wyraźnie uwzględnia potrzebę wydzielenia obu tych stref. W ten sposób w wielu projektach domów widoczna jest strefa dzienna w postaci pokoju dziennego bądź przestronnego salonu z kominkiem, połączonego z jadalnią i z wyjściem na przydomowy taras. Strefę tę z reguły zamyka przestrzeń kuchni bądź aneksu kuchennego oraz dostępna dla wszystkich łazienka. Natomiast oddzielna przestrzeń nocna bądź wypoczynkowa może zostać umieszczona po przeciwnej stronie domu, bardzo często jest to mniej nasłoneczniona część budynku. Mieszczą się w niej osobne pokoje wypoczynkowe lub dwufunkcyjne oraz sypialnia, nierzadko z oddzielną łazienką i garderobą. W domach z poddaszem użytkowym oraz w domach z piętrem, strefa nocna mieści się na górze, gdzie zwykle zlokalizowane zostaje miejsce dla jednej lub dwóch sypialni z własną łazienką i garderobą oraz dodatkowych pokojów wypoczynkowych, z wyjściem balkonowym i jedną, wspólną łazienką.


Idealne wielkości pomieszczeń

 

Biorąc pod uwagę optymalne wielkości pomieszczeń domu, należy zwrócić uwagę na komfort urządzenia wnętrza oraz bezpieczeństwo i wygodę poruszania się w przestrzeni domu. Dlatego też z praktycznego punktu widzenia, warto zainwestować w przestronną kuchnię i łazienkę. Oba pomieszczenia stanowią newralgiczną, z punktu widzenia życia mieszkańców, przestrzeń, stąd też powinny zostać optymalnie zagospodarowane. Ergonomia przestrzeni właśnie w tych dwóch pomieszczeniach bardzo często decyduje o atrakcyjności projektu domu. Miejsce przeznaczone do zabudowy nie powinno w tym przypadku uszczuplać zbyt mocno wolnej przestrzeni. Wraz z ilością miejsca wzrasta komfort i funkcjonalność pomieszczeń użytkowych domu. Podobnie zresztą jest z przestrzenią wypoczynkową. Wielkość salonu zależy ostatecznie od jego przeznaczenia. Jeżeli ma łączyć cechy strefy wypoczynkowej z kominkiem, przestrzeni rozmów towarzyskich i sali telewizyjnej, to oczywiście jego metraż musi uwzględniać rozmieszczone tu meble i wyposażenie. Wydaje się, że powierzchnia salonu w domu parterowym nie powinna być mniejsza niż 30 m2. Z kolei w domach można pokusić się o stworzenie dwukondygnacyjnej przestrzeni wypoczynkowej. Natomiast w domach z poddaszem powierzchnia salonu zależy w dużej mierze od planowanej liczby pozostałych pomieszczeń oraz kształtu budynku.


Warto pamiętać, że codzienne przebywanie w domu, w którym zaplanowano wygodne i przestronne pomieszczenia wpływa również na psychikę domowników. Zbyt małe pokoje lub zbyt gęsty podział przestrzeni pogarsza komfort życia i źle wpływa na funkcjonowanie mieszkańców budynku.


Potrzebujesz pomocy ?
Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy