Nowoczesne wnętrze, czyli jak urządzić nowy dom - Novio.pl

 

 

Jak urządzić nowy dom

Nowoczesność wnętrza, przez wiele osób postrzegana jako kult surowej, metalicznej i pustej przestrzeni, nie musi wcale oznaczać rezygnacji z wygody i przyjemnego wyglądu. Przestrzeń domu urządzanego w nowoczesnym stylu nie musi być zimna i minimalistyczna. Wiele współczesnych, nowoczesnych aranżacji przestrzeni zapewnia wygodę i estetyczny, miły dla oka wygląd. Taki sposób dekoracji domu może wprowadzać do jego wnętrza spokój i harmonię, które łatwo będzie można połączyć z komfortem użytkowym przestrzeni. Aby jednak osiągnąć zamierzony efekt, powinno się przestrzegać kilku ważnych zasad.


Nowoczesne wnętrze nie kojarzy się już wyłącznie z innowacyjnymi budynkami biurowymi, praktycznymi magazynami, czy placówkami kulturalnymi. Stało się ono wyróżnikiem stylu, który na dobre zagościł również w architekturze domów jednorodzinnych. Współczesny styl określa przede wszystkim kolor, przestrzeń i kształt. To trzy kluczowe elementy, które nadają każdemu wnętrzu właściwą mu elegancję i świeżość.

Świeżość koloru

Nowoczesne wnętrze domu jednorodzinnego powinno odważniej akcentować kolory neutralne, biele i czernie. Trzeba przyznać, że wielu architektów wnętrz, niezależnie od ostatecznego stylu, wybiera kolor biały jako podstawę. Dzieje się tak z uwagi na jego cechy jako koloru doskonale eksponującego architekturę wnętrza. Biel jest przy tym znakomitym tłem, które w neutralny sposób kontrastuje z innymi, stosowanymi w danym wnętrzu kolorami. Paleta barw w nowoczesnych aranżacjach najczęściej nie ucieka przed odważnymi połączeniami, nierzadko kontrastujących ze sobą kolorów. Na przykład czerń może być zastosowana dla podkreślenia przestrzeni podłogi, przechodząc następnie w jaśniejsze barwy, wraz ze wzrostem wysokości i przybierając jasny kolor w wyższych partiach ścian oraz na suficie pomieszczenia. Czerń może wreszcie tworzyć znakomite tło dla kolorowych akcesoriów, wypełniających określoną przestrzeń domu. Jeśli ściany i okna budynku malowane są przy użyciu pasteli, to wykończenie powinno być pociągnięte barwą neutralną. Natomiast w przypadku, gdy ściana została pomalowana jasną barwą, kolory neutralne powinny być stosowane w szerszym zakresie, praktycznie w każdym miejscu. Ważne jest, aby przyjrzeć się kolorom w naturalnym świetle, ponieważ sztuczne źródło światła może w istotny sposób zniekształcić faktyczne natężenie barwy, przez co ostateczny wybór koloru może okazać się niewłaściwy.


Nowoczesne wnętrze domu

 

Dbałość o kolory ma zasadnicze znaczenie dla optycznego ukształtowania przestrzeni. Wykorzystana gama barw nadaje wnętrzu charakterystycznego wyglądu i determinuje sposób jego urządzenia. Odpowiednia tonacja podkreśla styl, a przez to ukierunkowuje sposób dekoracji sufitu, ścian, wpływając na dobór mebli i poszczególnych ozdób. Linia, przestrzeń O ile jednym z wyróżników stylu współczesnego w architekturze wnętrz jest ich konkretna kolorystyka, determinująca sposób jego dekoracji, o tyle najbardziej oczywistym i charakterystycznym elementem współczesnego stylu w wystroju wnętrz jest linia. Podczas gdy kolor określa sposób dekoracji przestrzeni, to już bezpośredni wpływ na odbiór zagospodarowanego miejsca przez jej obserwatora mają konkretne rozwiązania architektoniczne. Liczy się więc przestrzeń fizyczna i optyczna, a więc wysokość sufitu, samodzielne przestrzenie okienne, wyposażenie wnętrza w postaci geometrycznych rzeźb i malowideł oraz zastosowane punkty kolorystyczne, w postaci autonomicznych przestrzeni różniących się między sobą barwą czy kontrastującym odcieniem. Hasło „mniej znaczy więcej” nabrało w sztuce dekoracji wnętrz nowego sensu. Właśnie wolne przestrzenie wpływają na postrzeganie wnętrza. Siła dekoracji bierze się z umiaru w stosowaniu ozdobników. Puste miejsca pomiędzy meblami, wolna przestrzeń bliżej sufitu mają stanowić taki sam wyróżnik przestrzeni jak zastosowane w innych miejscach przedmioty dekoracyjne i wszelkiego typu zdobienia. W nowoczesnym stylu chodzi o więc o to, aby każdy element przestrzeni tworzył autonomiczną całość i stanowił niepowtarzalny wyróżnik konkretnego miejsca. Dlatego też podłoga w nowoczesnym domu powinna być wykonana z gładkiego, jednolitego drewna lub ewentualnie wykładziny PCV. Jeżeli konieczne jest zastosowanie choćby niewielkiego dywanu, powinien on mieć gładką fakturę i prosty, geometryczny wzór.

To, co zwykle staramy się zabudować, ukryć lub przysłonić, w nowoczesnym stylu może być pożądanym elementem przestrzeni. Tak jest chociażby z kanałami wentylacyjnymi lub odsłoniętymi przewodami hydraulicznymi. Styl współczesny przenosi pojęcie estetyki w nieco inne miejsce. Dlatego elementy te można potraktować w dwojaki sposób. Z jednej strony można zaakcentować ich widok poprzez wykorzystanie bardziej odważnych kolorów. Pomalowane farbą mogą ciekawie kontrastować z całością wnętrza. Z drugiej strony można zdecydować się na zmniejszenie ich widoczności. Pozostając odkryte i widoczne, jednocześnie bardziej wtopią się w tło przestrzeni, którą wypełniają. Zostaną zmieszane z murami ścian, staną się mniej ostre, zleją się z otoczeniem.

Meble w nowoczesnym wnętrzu

Nowoczesność wnętrza to nie tylko kolor i linia przestrzeni, ale również jego wyposażenie, elementy dekoracyjne i użytkowe. Wiele wnoszą zwłaszcza odpowiednio dobrane meble. W zależności od miejsca, inne będzie ich przeznaczenie i rola, ale pewne cechy pozostaną niezmienne. Dlatego też tak istotne jest, aby wprowadzane do nowoczesnego wnętrza meble zachowały konkretne cechy. Powinny być gładkie, czyste w formie, w większości o kształtach geometrycznych. To wyróżniki nowoczesnych mebli. Warto też pokusić się o odrestaurowanie starszych, ulubionych mebli i dostosowanie ich do panującego w danym wnętrzu stylu dekoracyjnego. Wszystkie tapicerowane meble warto jest pomalować w odcieniach bieli, czerni lub w innych neutralnych kolorach, przy czym na ile to możliwe, barwy te powinny być wtopione w strukturę ich naturalnych włókien.

 

Nowoczesne meble w domu 

Czasami dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie odpowiedniej okleiny meblowej. Meble wypoczynkowe warto pokryć tkaninami o neutralnej barwie, można te zaakcentować kontrast wykorzystując do tego czarny materiał. Bardzo dobrze sprawdzą się naturalne tkaniny, takie jak wełna, bawełna, len, jedwab oraz juta. Dodatkowa dekoracja mebli nie będzie mile widziana. Przełamie ona jedynie styl i zakłóci harmonię wnętrza. Warto więc unikać dodatkowych ozdobników na meblach i pozostać przy wzorach prostych i czytelnych. Stąd też powinno się sprawdzić, czy sofa nie ma przypadkiem przesadnie zdobionych nóżek albo czy krzesło nie zostało wykończone materiałem z frędzelkami. Wszelki zagłówki i poduszki również powinny zachować prosty kształt i fakturę, stąd preferowane są w tym układzie tradycyjne materiały i wykończenia.

Nowoczesny styl, własny styl

Nowoczesny styl wnętrza odwołuje się do umiarkowanego minimalizmu, ale nie kosztem wygody i użyteczności przestrzeni. Jak w każdym stylu architektonicznym należy zachować umiar i wystrzegać się przesady. Należy pamiętać, że jest to przecież wnętrze naszego domu, w którym spędzimy bardzo dużo czasu. Określenie konkretnego stylu nie musi więc odbywać się kosztem podstawowych cech pomieszczeń. Jednak decydując się na stylowe wnętrze o nowoczesnym kształcie, musimy pogodzić się również z przyjętym w takim wariancie kanonem dekoracji. Oznacza to przede wszystkim potrzebę zrealizowania koncepcji urządzenia przestrzeni w duchu nowoczesności, a zatem odrzucenia tych elementów, które w rażący sposób są sprzeczne z przyjętą wizją wnętrza.

 Dom w stylu nowoczesnym 

Konkretny styl wymaga standaryzacji poszczególnych elementów, od koloru, poprzez kształt przestrzeni aż po wyposażenie użytkowe i dekoracyjne. Ład i harmonię zapewni dbałość o przestrzeganie norm i nie mieszanie stylów bądź wkomponowywanie pojedynczych elementów, które są charakterystyczne dla odmiennej wizji urządzania wnętrz. Nowoczesny styl dekoracji co do zasady odrzuca np. motywy roślinne, antyki, nie mówiąc o takich elementach ozdobnych jak klasyczne rzeźby i obrazy z różnych epok. Modernizm i postmodernizm daje jednak duże pole do popisu dla wszystkich osób, chcących udekorować stylowo przestrzeń nowoczesnego domu.

 

Więcej porad znajdą Państwo w naszym poradniku budowlanym


Potrzebujesz pomocy ?
Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy