Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym to wygodny sposób na zapewnienie sobie świeżego powietrza w parny, gorący dzień. Nic więc dziwnego, że coraz częściej użytkownicy domów jednorodzinnych decydują się na zamontowanie w nich systemu klimatyzacji. Co powinniśmy wiedzieć na temat tych urządzeń? Jakie są najpopularniejsze typy klimatyzatorów wykorzystywanych w warunkach domowych?

Klimatyzacja w domu – jak działa, jaka wydajność?

Klimatyzacja stanowi system urzą­dzeń, które pozwalają na odpowiednią wymia­nę, ogrzewanie oraz chłodzenie po­wietrza znajdującego się wewnątrz budynku. Poza tym kontrolują jego czystość i zapewniają od­powiedni poziom wilgotności. Taka definicja różni się od potocznie funkcjonującego skojarzenia, które sprowadza klimatyzację do roli urządzeń jedynie schładzających powie­trze w pomieszczeniach.

Aby określić zapotrzebowanie na konkretną siłę chłodzenia wymaga przede wszystkim wzięcia pod uwagę różnych czynników. Jednym z nich będzie usytuowanie domu względem kierunków północ-południe i wschód–zachód. Kolejna kwestia to rodzaj zastosowanego w konkretnym domu oszklenia oraz jego powierzchnia. Poza tym musimy wziąć pod uwagę izolację ścian. Wreszcie nasze obliczenia powinny uwzględniać materiał, z którego zrobione są ściany budynku, liczbę osób przebywających zwykle w budynku oraz co istotne, typ urządzeń wytwarzających ciepło wewnątrz domu.

W przypadku domu wykorzystuje się zwykle urządzenia do chłodzenia powietrza, które działają na tej samej zasadzie co typowa lodówka. Jest zatem czynnik chłodzący, który początkowo sprężony, na skutek rozprężenia pobiera ciepło zgromadzone wokół niego i przenosi je poza budynek. Istnieje kilka rodzajów klimatyzatorów. Najczęściej występujące typy to urządzenia przenośne, klimatyzatory split oraz kompakt. Aby klimatyzacja w domu jednorodzinnym spełniła swoją rolę musi być spełniony podstawowy warunek.  Klimatyzacja powinna być dobrana zgodnie z wydajnością do powierzchni chłodzonej.

Klimatyzator wolnostojący

Czy klimatyzator przenośny sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

W zasadzie klimatyzatorów przenośnych nie można traktować jako stałego elementu wyposażenia danego pomieszczenia. Stosuje się je zazwyczaj okazjonalnie, tak, aby schłodzić od czasu do czasu określoną przestrzeń. W przypadku tego typu urządzeń całość konstrukcji znajduje się w jednej, wspólnej obudowie, najczęściej na kółkach, dzięki czemu bardzo ułatwiony jest transport klimatyzatora. Jego mobilność pozwala na częstą zmianę chłodzonego pomieszczenia. Klimatyzator przenośny do sprawnego działania wymaga jedynie poprowadzenia specjalnej rury wylotowej na zewnątrz domu. Może ona zostać wysunięta przez lekko uchylone okno. W innym wariancie może wykorzystywać otwór w drzwiach balkonowych lub kratkę wentylacyjną wywiewną w systemie wentylacji mechanicznej.

Czytaj również: Jak odróżnić ścianę działową od nośnej

Trzeba jednak przyznać, że efektywność tych urządzeń nie jest wysoka, na co oczywisty wpływ ma potrzeba nieustannego doprowadzania do wnętrza ciepłego powietrza spoza budynku. W efekcie wydajność spada, bowiem skraplacz musi być schładzany (to ta część, która odpowiedzialna jest za wydmuchiwanie powietrza wewnętrznego przy jednoczesnym przerabianiu powietrza spoza budynku). Odpowiednio uszczelniona rura wylotowa jest w stanie poprawić efektywność procesu schładzania. Dodatkowo warto spróbować wpuścić chłodniejsze powietrze z izb zacienionych lub np. z piwnicy.

Zespół wentylatorów i sprężarka pracują stosunkowo głośno, co ob­niża komfort przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Klimatyzator przenośny może pracować również jako osuszacz i podgrzewacz powietrza – przy odłączonej rurze wylotowej funk­cjonuje podobnie juk lodówka z otwartymi drzwiami. Nie da się ukryć, że klimatyzatory przenośne generują odczuwalny dźwięk, na co składa się praca zespołu wentylatorów i sprężarki. Gwoli ścisłości trzeba wspomnieć o tym, że jeśli odłączymy rurę wylotową naszego klimatyzatora, to uzyskamy zupełnie inny efekt, wtedy bowiem nasz sprzęt zamienimy w osuszacz lub podgrzewacz powietrza.

Klimatyzacja kompaktowa

Klimatyzatory kompaktowe – podstawowa charakterystyka

Kolejny rodzaj urządzeń przeznaczonych do użytku domowego to klimatyzatory kompaktowe. One, odróżnieniu od urządzeń przenośnych mają oddzieloną część chłodzącą od części generującej ciepło. Dzięki temu odprowadzenie ciepła zachodzi bez udziału powietrza znajdującego się w budynku. To z kolei dobrze wpływa na sam proces chłodzenia. Urządzenia przenośne przystosowuje się również do montażu w ścianie lub otworze okiennym. Ich wadą, podobnie jak w przypadku klimatyzatorów przenośnych, jest z pewnością dość głośna praca oraz sposób montażu, który wymusza ich konkretne usytuowanie, np. na elewacji domu.

Klimatyzatory typu split

Ostatni rodzaj wśród opisywanych urządzeń to klimatyzator split. Zapewnia on największy komfort i najlepszą efektywność chłodzenia. Składa się z dwóch oddzielnych części, połączonych cienkimi rurkami. Pierwszą stanowi jednostka zewnętrzna, wyposażona w sprężarkę i skraplacz. Druga część, znajdująca się wewnątrz budynku, składa się w zasadzie z parownika i systemu nawiewnego. Istotną zaletą tego typu rozwiązania jest cicha praca urządzenia, ponieważ praca sprężarki, dzięki jej umieszczeniu poza domem, nie powoduje dyskomfortu słuchowego.

Trzeba mieć na uwadze, że klimatyzatory typu split należy montować za pośrednictwem wyspecja­lizowanych firm, dzięki czemu będziemy mieli gwarancję, że urządzenie pracuje we właściwy sposób, a późniejsze przeglądy systemu klimatyzacji nie będą wiązały się z jej naprawą lecz staną się rutynową formalnością.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły