Ogród pod śniegiem

Pokrywa śnieżna w naszym ogrodzie zabezpiecza i chroni rośliny ochronną powłoką. Ogród pod śniegiem o odpowiedniej grubości dobrze izoluje przed zimnem. Jednak zbyt gruba warstwa śniegu działa niekorzystnie, ponieważ jest ciężka i mocno ugina delikatne gałęzie naszych roślin. Jeśli zauważymy wysoką warstwę śniegu zalegającą na drzewkach, szybko pozbądźmy się jej, używając do tego np. miotły.

Ogród pod śniegiem – co może ucierpieć?

Jest to bardzo istotne, ponieważ, gdy śnieg zacznie topnieć zwiększy się jego ciężar i przygniecie on rośliny. Może to doprowadzić do połamania gałęzi lub innych uszkodzeń. Na takie uszkodzenia najbardziej narażone są rośliny, które rosną w formie kolumny.

Ubranko dla roślin

O zabezpieczeniu roślin na zimę należy pomyśleć już jesienią. Donice z roślinami warto okryć folia bąbelkową lub tkaniną jutową i postawić na styropianie, który zabezpieczy przed zamarzeniem od spodu. Delikatne rośliny można ustawić w cieplejszym kącie przy budynku, a donice ustawić w kartonie wypełnionym suchymi liśćmi lub słomą. Jest to dobry sposób na zabezpieczenie takich roślin jak: kamelia, kalina wawrzynowata, rododendron i inne zimozielone krzewy liściaste. Małe rośliny, które rosną w donicach należy okryć tkaniną jutową, które zmniejsza parowanie liści.

ogród zima

 

Wyższe ogrodowe rośliny można zabezpieczyć matą z trzciny. Matę należy rozstawić wokół roślin (na kształt tipi). Tym sposobem zabezpieczymy zamarznięte liście przed zimowym słońcem. Liście nie powinny być rozmrożone, gdy korzenie jeszcze są zamarznięte, ponieważ nie mogą one dostarczyć odpowiedniej ilości wody. Warto o tym pomyśleć, ponieważ następstwem tego jest wysuszenie rośliny.

Pamiętajmy także, że odciski naszych butów na trawie mogą jej zaszkodzić. Podczas rozmarzania na przygniecionej trawie może rozwinąć się pleśń śniegowa – bardzo uciążliwa choroba grzybowa.

Kiedy, co, jak?

Styczeń to dobry miesiąc na wymieszanie warstw kompostu. Zewnętrzne warstwy, które znajdują się na pryzmach lub w pojemnikach należy ułożyć wewnątrz kompostu. Dzięki temu zapewnimy bakteriom więcej tlenu, co pomoże w dalszym rozkładzie biomasy.

Zioła oraz różne odmiany bylin potrzebują do kiełkowania długich, chłodnych dni na granicy zamarznięcia. Teraz jest dobry okres na wysianie ziół w donicach. Należy oczywiście zabezpieczyć je odpowiednią folią przed wyschnięciem.

Styczeń to idealny okres na bielenie drzew. Należy do tego użyć mleko wapienne (2kg wapna palonego, rozpuszczonych w 10 l wody). Aby zapewnić mleku większą przyczepność można dodać do roztworu zawiesinę z mąki i wody. Bielenie powinno się rozpocząć przy bezwietrznej pogodzie i dodatniej temperaturze.

Pamiętajmy zimą także o częstym podlewaniu roślin doniczkowych, które znajdują się wewnątrz budynku. W okresie zimowym, z powodu ogrzewania powietrze staje się bardziej suche. Warto korzystać również z nawilżaczy powietrza.

Poprzedni artykułOcieplanie ścian zewnętrznych
Następny artykułJaki garaż wybrać

Podobne tematy

Najnowsze artykuły