Sypialnia na poddaszu – jak urządzić

Sypialnia na poddaszu może stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc domu, z uwagi na swoje nietypowe położenie i specyficzny charakter wnętrza, wynikający z konstrukcji tej części budynku. Specyficzny układ ścian sprawia jednak, że urządzenie sypialni na poddaszu wymaga nieco więcej pracy niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego wnętrza. Trzeba wykazać się zarówno fantazją jak i pomysłowością połączoną z praktycznym podejściem do tematu urządzania i dekorowania tego typu wnętrz.

Sypialnia na poddaszu, co należy wiedzieć?

Na poddaszu liczy się każdy centymetr powierzchni, który można wykorzystać na własny użytek, stąd każda koncepcja zagospodarowania wymaga od jej autora dobrego rozeznania co do możliwości ustawienia sprzętów i zastosowania odpowiedniego systemu oświetlenia i dekoracji ścian. Końcowy efekt może jednak ostatecznie przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania. Obecnie w większości domów wykorzystuje się wolne poddasze, urządzając na nim przestrzeń wypoczynkową. Pamiętając, że sypialnia powinna zapewniać jak największy komfort, musi ona przede wszystkim zostać wykonana z dobrej jakości materiałów. Styl sypialni zlokalizowanej na poddaszu zależy właściwie jedynie od naszej wyobraźni.

Skosy w sypialni na poddaszu

Można nadać jej bowiem różny charakter, w zależności od zastosowanych elementów dekoracyjnych i wykończeniowych. Łóżko należy umiejscowić w takim miejscu, by sufit nie znajdował się zbyt blisko. Skośny sufit wprowadza pewne ograniczenia w aranżacji i rozkładzie sypialni. Jeśli jednak uwzględnimy skosy w naszym planowaniu, nie musi nam to popsuć estetyki sypialni. Sypialnia na poddaszu powinna pomieścić nie tylko samo łóżko, ale i kilka niezbędnych w każdym pokoju wypoczynkowym sprzętów, takich jak szafka, toaletka, a nawet małe fotele z sofą. W tym ostatnim przypadku wiele zależy jednak od gabarytów łóżka i układu ścian, który jest różny w przypadku różnych typów dachu. W przypadku, gdy nasz dom posiada dach dwuspadowy, wówczas będziemy mieli możliwość wykorzystać całkiem sporej przestrzeni poddasza.

Oświetlenie sypialni na poddaszu

Każda sypialnia, niezależnie od tego gdzie jest umiejscowiona, wymaga dobrego oświetlenia. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku sypialni organizowanych na poddaszu. Ważne będzie w tym przypadku zastosowanie właściwego rodzaju okien, przez które dostanie się do środka wystarczająca w danym momencie ilość światła dziennego. Warto wykorzystać okno uchylno-obrotowe, przez które można również dość swobodnie wyjrzeć.

Sypialnia światło

Co do sposobu wykończenia sypialni to można zastosować co najmniej kilka różnych od siebie wariantów. Jeżeli zależy nam na podkreśleniu widocznych w tym miejscu domu skosów, wystarczy zastosować obicie w naturalnym kolorze drewna. Ewentualnie możemy spróbować poszerzyć optycznie przestrzeń malując skosy przy użyciu jasnych kolorów, np. kremu czy bieli. Odmiennego charakteru wnętrzu nada wykorzystanie ciemniejszych, nieco ostrzejszych tonacji wraz z użyciem bardziej jasnych i jaskrawych elementów wyposażenia. Taka kolorystyka na zasadzie kontrastu czasami przynosi ciekawy efekt wizualny.

Aranżacja sypialni a wielkość mebli

Z pewnością spory wpływ na to jak sypialnia na poddaszu będzie wyposażona ma  wysokość pomieszczenia. Stąd potrzeba użycia tutaj mebli o niewielkich gabarytach oraz nisko położonego łóżka. Można umieścić je w niższej części poddasza tak, aby drugą, wyższą część wykorzystać na wstawienie nieco większych mebli. Oświetlenie poddasza wymaga raczej użycia lekkiego żyrandola o bardziej otwartej konstrukcji, dającego ciepłe i wyraziste światło, obejmujące całą przestrzeń.

Czytaj również: Czy warto mieć dom z poddaszem użytkowym? OPINIA

Z racji charakteru budowy poddasza należy też dostosować do kształtu ścian wybrane oświetlenie miejscowe. Wystające skosy w pewnym stopniu załamują ogólne światło padające ze środka sufitu. Lampka nocna czy biurkowa znakomicie zatem uzupełni i wyrówna poziom światła w naszej sypialni. I tak sypialnia na poddaszu może być geometrycznie urozmaicona. Ściana pod skosem może zostać wykorzystana do wstawienia tam niewielkiego regału.

Można również przeznaczyć to miejsce na małą garderobę. Czasem dla urozmaicenia wystarczy też wykorzystać używane meble, które „ewakuujemy” z innej części domu, a które zyskają nowy blask. Dzięki zastosowaniu dość popularnych oklein, dostępnych w różnych wzorach i kolorach można je ciekawie odświeżyć. Wnętrze poddasza nabierze dodatkowej wyrazistości, jeśli wykorzystamy do jego dekoracji odpowiednią narzutę na łóżko oraz tkaninową, małą roletę okienną. Na podłodze z drewna lub wyłożonej sztucznym materiałem możemy położyć grubszy dywan, który uzupełni efekt niepowtarzalnego wnętrza o indywidualnym charakterze.

Podobne tematy

Najnowsze artykuły